×
  Teklif İste
  Whatsap Mesaj
Select Enerji Ltd. Şti.

Adres: Osman Kavuncu Mahallesi, Osman Kavuncu Bulvarı No:225/C Kayseri   Melikgazi / Kayseri

Telefon
+90 352 502 03 05info@selectenerji.com
Çatı Tipi GES Kurulum 
Endüstriyel Çatı GES

ENDÜSTRİYEL ÇATI GES

12 Mayıs 2019 tarihinde yayınlanan Lisansız Elektrik Üretim Yönetmeliği ile endüstriyel işletmeler, fabrikalar ve elektriğini ticari tarifeden alan işletmeler için 5MW’a kadar Çatı Tipi Güneş Elektrik Santrali kurma hakkı tanınmıştır. Birçok işletme bu yönetmelik ile enerji maliyetlerini düşürme fırsatı bulmaktadır.

Yaşanan güncel teknolojik gelişmeler Güneş Enerjisi alanında aşağı yönlü ciddi fiyatlama etkileri yaratmış olup amortisman sürelerini oldukça mantıklı hale getirmiştir. Yatırımların yapılacağı bölgelere göre projeler 4.5- 6 yıl arasında amortisman sağlamaktadır.

Select Enerji, ulusal ve uluslararası projelerde müşterilerine A’dan Z’ye her konuda “en iyi ürün, en iyi fiyat” bakış açısıyla en iyi hizmeti vermektedir.

 

BAŞVURU SÜRECİ

Bölgenizde faaliyette bulunan ilgili dağıtım şirketinin merkez veya görevlendirdiği ofisine gerekli evraklarla giderek sözleşme gücünüzün %60’ına kadar kapasite için başvurabilirsiniz.

Burada dikkat edilmesi gereken; başvuru, tüketim faturaları ve kurulum alanı arasında bir dengenin olmasıdır. Nitekim Sözleşme gücü yüksek ama tüketimi düşük bir firmanın amortisman süreci mahsuplaşma sonrası tüketim fazlası elektriğin satış fiyatı nedeniyle uzayacağı gibi alanı yetersiz firmanında yüksek bir güce kapasite alması kurulumu imkansız kılacaktır. Başvuru sürecinin iyi bir danışman veya firma ile yürütülmesi en doğru seçim olacaktır.

Başvuru ve sonrasındaki süreçler ortalama 2-3 ay sürmektedir. Başvurunuzu uygun bir şekilde yaptıktan sonra ilgili bölgenin kapasite yeterliliği olması durumunda çağrı mektubunuz onaylanacaktır. Bu çağrı mektubu ile 2(iki) yıl içerisinde projenin tamamlanıp kabulünün yapılması gerekmektedir.

 

NELERE DİKKAT EDİLMELİ

  1. Konstrüksiyon Seçimi;

Çatınızın veya kurulum yapılacak alanın statik uygunluğuna göre panellerin yerleştirileceği konstrüksiyon tipinin seçilmesi gerekmektedir. Çatı uygulamaları ortalama 12-15Kg/m2 yük getireceğinden bu uygunluk uygulama açısından büyük önem arz etmektedir. Uygulamalarda Alüminyum Kiriş-Aşık Sistemi, Sürekli Alüminyum Aşık Sistemi, Parçalı Alüminyum Aşık Sistemi ve Parçalı Galvanizli Çelik Sistemi kullanılabilmektedir. Bu uygulamalar fiyat-performans açısından farklılıklar göstermektedir.

  1. Panel Seçimi;

Santralin kurulacağı bölge ve iklim özellikleri, çatı yönü ve gölgeleme, alan genişliği gibi unsurlar dikkate alınarak panel tipi seçilmelidir. Örneğin; yağışın veya gölgelemenin yoğun olduğu bölgelerde monokristal panel kullanımı oldukça verimli olmaktadır. Aynı şekilde hava sıcaklığının yüksek olduğu bölgelerde polikristal ürünlerin kullanılması daha verimli olmaktadır. Firmamız çalışmalarında her çatıya uygun konstrüksiyonu statik hesaplamalar doğrultusunda tasarlayarak müşterisine çözümler sunmaktadır.

  1. Inverter Seçimi;

Inverter(Evirici) santrallertde panelden gelen DC gücü, AC güce dönüştüren en önemli cihazlardır. String ve Merkezi olmak üzere ana çeşitleri olan bu cihazlar santraller için hayati önem taşımaktadır. Firmamız bu alanda global pazarda etkinliğini kanıtlamış Çin Borsası’nda işlem gören KSTAR firması ile distrübütörlük düzeyinde müşterilerine çözümler sunmaktadır.

  1. Projelendirme;

Teknik adımların detaylandırılması ile uygulamanın TEDAŞ GES yönetmeliklerine uygun şekilde uygulama alanına yerleştirilmesi bu aşamada gerçekleştirilmektedir. Konstrüksiyon yapısı, panel yerleşimi, tek-hat şemaları, Inverter yerleşimi, AG-OG hat yapısı ve uygulama bu projenin verimli yapısı ile netleşmektedir. Firmamız müşterilerine vermiş olduğu projelendirme hizmetlerinde özellikle fayda-maliyet hesabı temel prensibi ile hareket etmektedir. Bu ise amortismanı doğrudan etkilemektedir.

  1. Kurulum;

Proje onayı ile beraber santral kurulum hizmeti üretim tesisinin hayata geçmesi için çok büyük önem arzetmektedir. Bu süreçte özellikle konstrüksiyon altyapısının projeye uygun yapılması gerekmektedir. Olumsuz bir kurulum geri dönüşü zor ve oldukça maliyetli olabilecek kayıplara neden olabilmektedir. Bu nedenle alanında uzman ekiplerin tercih edilmesi gerekmektedir.

  1. Yönetim;

Santral kabul yapıldıktan sonra üretime geçmesi ile birlikte düzenli olarak takip, kontrol ve analiz edilmelidir. Bu nedenle santral kurulum aşamasında scada ve izleme sistemleri konusunda hassas davranılmalıdır. Özellikle arıza takip ve verimlilik analizleri konusunda gelişmiş sistem ve yazılımlar tercih edilmelidir.

Adres:     Osman Kavuncu Mahallesi, Osman Kavuncu Bulvarı No:225/C Kayseri  Melikgazi / Kayseri
Telefon:  +90 352 502 03 05
Mail:       info@selectenerji.com

© 2019 Tüm Hakları Saklıdır http://www.selectenerji.com
Web tasarım Adosoft Yazılım
E-Bülten Üyeliği